Teklif verme stratejisi, belirli bir odak noktası olan ve iki temel kritere bağlı bir kampanya olabilir:

Kampanyalar Ağ Hedefleme (Görüntülü Reklam veya Arama)

Odağınız: tıklamalar, gösterimler, dönüşümler veya görüntülemeler
Bu stratejilerin arkasındaki fikir, hedef pazarınızın ne olduğuna bakarak belirli hedeflere ulaşmanıza yardımcı olmalarıdır. Bunları daha iyi bir tıklama oranını teşvik etmek, çok daha iyi bir izlenim bırakmak veya dönüşümlerinizi artırmak için kullanacaksınız.

Kullanabileceğiniz çeşitli teklif verme stratejileri vardır ve sizin için en iyi olanı seçmeniz için tüm seçeneklerinizi anlamanız önemlidir.

Farklı teklif verme stratejileri türleri:

  1. Hedef EBM (Edinme Başına Maliyet)

Dönüşümlerinizi optimize etmek istiyorsanız, o zaman bu sizin için cevap olabilir. Bu tür bir strateji, seçilen bir edinme maliyetiyle daha fazla dönüşüm sağlamaya çalışmak konusunda uzmanlaşacaktır.

Google Ads, ortalama EBM’nizi desteklemek için tekliflerinizi otomatik olarak belirleyecektir. Edinme maliyetlerinizi bilmiyorsanız, bu bir sıkıntı olabilir. EBM’niz, bir müşteri için harcayabileceğiniz nakit miktarıdır.

  1. Hedef ROAS (Reklam Harcamalarından Elde Edilen Gelir)

Google Ads, tekliflerinizi, reklam harcamalarınızdan bulmaya çalıştığınız getiriye göre dönüşüm değerini en üst düzeye çıkaracak şekilde ayarlar. Anlamak için biraz matematik gerektirir, ancak oraya varırsanız, genellikle oldukça yardımcı olur.

Hedef ROAS’ı şu şekilde hesaplarsınız:

(Satış ÷ reklam harcaması) x 100

Emin değilseniz yüzdenizin ne olması gerektiğini seçmenize yardımcı olması için önceki kampanyaları bile kullanabilirsiniz.

  1. Hedef Gösterim Payı Teklifi

Hedef Gösterim Payı Teklifi, etrafındaki yeni teklif verme stratejilerinden biridir. Haziran 2019’da Hedef Arama Sayfasındaki Konumu ve Hedef Geçiş Payı ile değiştirildi.

Reklamverenler, tıpkı bir hedef EBM için olduğu gibi bir hedef gösterim payı yüzdesi belirleyebilir. Reklam yerleşimleri için 3 seçeneğiniz vardır:

a) Mutlak sayfanın üstü
b) Sayfanın herhangi bir yerinde
c) Sayfanın başı

Google daha sonra teklifleri buna göre ayarlayacaktır.

  1. Tıklamaları En Üst Düzeye Çıkarın

Tıklamaları En Üst Düzeye Çıkarma, tekliflerinizi belirtilen bütçe dahilinde olabildiğince çok sayıda tıklama teşvik edecek şekilde ayarlayan otomatik bir stratejidir.

İşin çoğunu Google Ads yaptığı için, muhtemelen tıklama kazanmanın en iyi yolu budur. Dahası, reklam gruplarınız, anahtar kelimeleriniz veya yerleşimleriniz için teklif tutarları belirlemeye mecbur kalmanız gerekmez.

  1. Manuel TBM Teklifi

İşleri manuel olarak daha iyi yapmak istiyorsanız, Manuel TBM Teklifi Verme var. Bu strateji, kendi maksimum TBM’nizi belirlemenize olanak tanır.

Bu tür bir teklif verirseniz, tüm teklifleriniz üzerinde tam kontrole sahip olursunuz ve reklamlarınızdan herhangi birine yapılan her tıklama için ödeyebileceğiniz en yüksek tutarı belirlersiniz. Size otomatik sistemler aracılığıyla elde edemeyeceğiniz bir denetim düzeyi sağlar.

  1. Gelişmiş Tıklama Başına Maliyet (GTBM)

GTBM, teklifleri otomatik olarak ayarlayarak çalışan kısmen otomatik bir stratejidir, çünkü Google’a göre herhangi bir dönüşüm olasılığı varsa teklif% 200 oranında artırılabilir.

Strateji, tıklamalara ve bunların satın alma veya dönüşümle sonuçlanma olasılıklarına dayanır. GTBM, ortalama TBM’nizi basitçe belirlediğiniz maksimum değerin altında tutmaya çalışır ve en iyi, dönüşüm izleme dahil edildiğinde işe yarar.

  1. BGBM Teklifi (Bin Gösterim Başına Maliyet)

Bu Teklif Verme Stratejisi Gösterimler içindir. TrueView ve Görüntülü Reklam Ağı gibi YouTube kampanyaları, bu özelliğin yardımcı olabileceği tek şeydir. Yalnızca görüntülü reklam içeren bir teklif stratejisi olduğu için bunu bir Arama Ağı’nda kullanamazsınız.

  1. gBGBM Teklifi (Görüntülenebilir Bin Gösterim Başına Maliyet)

Bu Teklif stratejisi, manuel olarak yalnızca görüntüleme amaçlı bir teklif stratejisidir. Reklamverenlerin, reklamınız gösterildiğinde gösterimler için teklif vermesine olanak tanır.

Marka bilinirliği sağlamaya çalışıyorsanız ve insanların reklamlarınızın mesajını görmesini istiyorsanız bu iyi bir seçenektir, bu, görüntülenebilirliği destekleyen iyi bir seçenektir.

Google, reklamınızın aldığı görüntülenebilir gösterim miktarını en üst düzeye çıkarmayı hedefler ve bu, sınırlı bir kitle için en iyi sonucu verir.

Görüntülenebilir BGBM (gBGBM), yalnızca Google görüntülü reklam ağında görüldüklerinde reklamlar için ödeme yapacağınız anlamına gelir.

  1. GBM Teklifi Verme (Görüntüleme Başına Maliyet)

Bu tür bir teklifi kullandığınızda, video görüntülemeleri ve diğer video etkileşimleri için para ödeyeceksiniz. Bu, video reklamlarınızın görüntülemeleri için ödeyeceğiniz tutar olacaktır.

GBM teklifleri, ziyaretçileri işletmenizin web sitesine götüren video üzerindeki tüm tıklamalar için sizi değiştirir.

Bunu yapmak için, bir video kampanyasındaki reklam grubunuz için yalnızca görüntüleme başına ödemek istediğiniz maksimum tutarı girersiniz. Maksimum teklif daha sonra grup içindeki tüm reklamlara uygulanır.

Sonuç:

Gördüğünüz gibi, pazarlamanızı Google reklamlarıyla büyütmek için kullanabileceğiniz çok sayıda teklif stratejisi var. Her stratejinin avantajları ve dezavantajları vardır ve neyi başarmak istediğinize ve hangi teklif stratejisini seçmeniz gerektiğine bağlıdır.