Google Alışveriş reklamlarıyla e-ticaret işletmeniz için daha fazla ROAS (Reklam Getirisi) elde etmek ister misiniz? Bu blogu okuyun ve kanıtlanmış stratejileri öğrenin.

Google Alışveriş Reklamları, 2012’deki lansmanından bu yana Dijital Pazarlama dünyasının vazgeçilmezi haline geldi.

Artık hem büyük hem de küçük işletmeler için birincil reklam kanallarından birisidir. Google Alışveriş Reklamlarının böylesine meteorik yükselişinin mantığı, biçimi ve kolaylığıdır.

Google Alışveriş reklamlarını anlayalım!

Google Alışveriş Reklamları, Google SERP’deki görsel ve metin reklamların birleşimidir. Bunlara Ürün Listeleme Reklamları (PLA’lar) da denir.

Google Alışveriş Reklamlarının Tıklama Başına Maliyet (TBM) biçimi, sizin gibi e-ticaret işletmelerinin Reklam Bütçesi ve Yatırım Getirisi üzerinde güçlü bir kavrayışa sahip olmasını sağlayan en çekici özelliklerinden biridir.

Ürün görselinin yanı sıra, Google Alışveriş Reklamları ürün fiyatını, web sitenizin adını, bir başlığı, stok durumunu ve indirim oranını gösterir.

Google Alışveriş Reklamlarını, Google Adword üzerinden yayınlanan diğer metin tabanlı reklamlardan ayıran bir diğer özellik de, bunlar için Anahtar Kelimeler sağlamanıza gerek olmamasıdır.

Bir Ürün Feed’i oluşturarak, reklamlarınızı Google Merchant Center’a gönderilen ürün verilerini destekleyen ürünlere ve ürün kategorilerine göre uyarlayabilirsiniz.

Feed, ürünün kimliği, ürünlerin açıklaması, ürünlerin değeri, ürünlerin Stok Durumu, Ürün Kategorisi vb. Hakkında verileri içerir.

Şimdi, alışveriş reklamlarını e-ticaret mağazaları için daha fazla gelir elde etmek için kullanmanın başlıca nedenlerini tartışalım.

1. Bir Resim Bin Kelimeye Bedeldir

Yukarıda sözünü daha önce duymuş olabilirsiniz, Google Alışveriş Reklamları bu kelimelerin ne kadar doğru olduğunu kanıtlıyor.

Örneğin, alışveriş yapmak için hoş bir beyaz T-Shirt bulmaya çalışıyorsanız ve önünüzde birkaç reklam geliyor;

Biri “Beyaz Pamuklu Tişörtler” ibaresini belirten bir metin Reklam olabilir ve bu nedenle diğeri, yanında tasarım, fiyat ve indirimle birlikte havalı bir Beyaz T-Shirt resmi olabilir.

Hangisini tıklardınız?

Açıkçası, resimli Reklam.

Google Alışveriş Reklamları, alıcıya, kontrol ettikleri ürünün anında görselini verir ve bu, alıcının ürünü satın almadan önce görme ihtiyacını bir dereceye kadar karşılar.

Bu ihtiyacın karşılanması, Google Alışveriş’i metin tabanlı reklamlara kıyasla daha basit hale getirir.

2. Daha Yüksek Yatırım Getirisi

Google Alışveriş Reklamları, yatırımınız için size en basit değeri sağlar, bu da sonuçta yatırımınızdan daha iyi getiri anlamına gelir.

Google Alışveriş Reklamlarının temel özellikleri; basit yönetim, anahtar kelime kullanılmaması, ürün kategorilerine göre teklif verilmesi, alışveriş reklamları ile daha geniş erişim vb. Aşağıda ayrıntılı olarak belirtilmesidir, yatırımlarınızdan en basit şekilde yararlanmak için görev üstlenir.

Amaç, aşağıdaki sayılarla daha da açıklanmaktadır:

2016 2. Çeyrek Google Alışveriş Reklamları raporumuza göre, Google Alışveriş Reklamları için TO(tıklama oranı), diğer reklam biçimlerinin 2 kat üstündeydi, bu da% 50 daha düşük TBM (Tıklama başına maliyet) demek.

2018’de trend istikrarlı bir şekilde büyümeye devam ediyor, Merkle’nin 2018 1. Çeyrek raporu şu anda Google Alışveriş Reklamlarının Google’daki toplam tıklamaların% 60’ını oluşturduğunu belirtiyor.

Önünüzde gerçekler var, şimdi seçim sizin.

3. Satışları Artıran Kaliteli Trafik

Google Alışveriş Reklamlarında, bir müşterinin niyeti, ürününüzün görünür bir temsilini zaten görmüş olduğundan reklamınızı tıkladığında nitelenir.

Aynı zamanda, fiyatınızı, alışveriş reklamlarınızın yanında görüntülenen rakip ürünler ve fiyatlar ile karşılaştırır.

Yalnızca ürün için alışveriş yapmak isteyen önemli bir tüketici, tüm bu bilgileri aldıktan sonra reklamınızı tıklama girişiminde bulunacaktır.

Ayrıca, Google Alışveriş Reklamları algoritması öyle bir şekilde çalışır ki, bir reklam panosu görüntülenir, yalnızca müşteriler sizin tarafınızdan Google Merchant Center’a sağladığınız ürün verileriyle eşleşen ürünü bulmaya çalışır.

Bu, ayakkabı satıyorsanız, reklamlarınızın diğer ürünü değil, yalnızca Ayakkabı satın almakla ilgilenen kişileri göstereceği anlamına gelir.

Google Alışveriş Reklamlarının bu alaka düzeyine dayalı yaklaşımı, web sitenize gelen trafiğin standardını artırarak daha fazla satış sağlar.

4. Daha Geniş Erişim

Google, günde 3,5 milyar arama sorgusu işliyor. Evet, Google Alışveriş Reklamlarının erişim potansiyeli budur.

Şimdiye ek olarak Google, reklamların daha geniş ve daha genel terimler için arama sonuçlarında görünmesi için algoritmada değişiklikler yapmıştır, ör. Mavi ayakkabılarla ilgili bir sorgu, mavi renkli ayakkabı ürününüzü Reklamlarda gösterebilir.

Bu alışveriş reklamları Google SERP’de görünür, yani reklamınızın erişimi, ürününüzle ilişkili arama terimi sorgularının miktarıyla doğru orantılı olacaktır.

Daha önce belirtildiği gibi yüksek kaliteli kitleyi içeren daha geniş erişim, ürünlerinizin satışını genişletmek için bir kazan-kazan pazarlama stratejisi olabilir.

5. Reklamları Yönetme Kolaylığı

Google Alışveriş Reklamlarını oluşturmak ve yönetmek, diğer reklam biçiminden daha basittir.

Bunun ana sebebi? Reklamı düzeltirken herhangi bir Anahtar Kelime eklemeyeceksiniz. Google Alışveriş Reklamlarını ayarlamak için yalnızca Google’ın belirttiği tüm bilgileri içeren bir ürün feed’i oluşturmanız gerekir ve hazırsınız.

İşlem tamamlandığında Google, ürün bilgilerini gönderilen ürün feed’inden kendisi çıkaracak ve buna göre reklamı, ürün bilgileriyle eşleşen arama sorgularının sonuçlar sayfasında görüntüleyecektir.

En iyi sonuçlar için ürün kategorilerine verimli bir şekilde teklif vermeniz gerekiyor.

Sonuç:

Google Ads alışverişinin işletmeler ve çevrimiçi mağazalar için birçok avantajı vardır. İlk satırda ürününüzün reklamını yapmaya hazır olacaksınız.

Edinme amacını güçlendiren çok yararlı bilgilerle, kolay ve anlaşılırdır ve ayrıca, bu tür bir kampanyayı yürütmediğinizden daha büyük bir kitleye ulaşırsınız. Hepsi avantaj!

Mağazanızı büyütmek için 2021’de Google’da satış yapmak için yardım arıyorsanız, sohbet etmek için bir zaman ayarlayalım ve işinizi büyütmenize yardımcı olmaya uygun olup olmadığımızı görelim.