Akıllı Alışveriş Kampanyalarını ne zaman kullanacağınızı bilmek ister misiniz?

Google Alışveriş Standart Kampanyalarını mı yoksa Akıllı Kampanyaları mı kullanmalıyız, bu soru Google medya alıcıları tarafından en sık sorulan sorulardan birisidir. Bugünkü gönderide, Akıllı Alışveriş Kampanyaları ve ne zaman başlatılacağı hakkında size bilgi vererek bu soruyu yanıtladık.

 google ads akıllı alışveriş kampanyası

google ads akıllı alışveriş kampanyası
google ads akıllı alışveriş kampanyası

Bugün, SSC(Akıllı Alışveriş Kampanyası-Smart Shopping Campaing)’leri ne zaman kullanmaya başlamanız gerektiği veya Standart Kampanyalardan Akıllı Kampanyaya ne zaman geçmeniz gerektiği konusunda bazı bilgiler vereceğiz.

Endişelenmeyin, sadece bilmeniz gereken gerçekten önemli olan şeylerden bahsedeceğiz, zamanınıza değer veriyoruz, bu yüzden daha fazla uzatmadan başlayalım.

“Akıllı alışveriş kampanyalarına ne zaman başlamalısınız?” Ana konusuna geçmeden önce, hangisinin akıllıca olduğunu anlatalım.

Akıllı alışveriş kampanyaları Google tarafından optimize edilir ve karlı sonuçlar almanıza yardımcı olur. Akıllı Alışveriş Kampanyaları, esas olarak yeniden pazarlama listeleri ve dönüşüm şansı daha yüksek olan hedef kitleler üzerinde çalışır.

Akıllı alışveriş kampanyalarınızı optimize etmek için yapabileceğiniz çok az şey var ancak ürün feed’ini optimize ederek performansını artırabilirsiniz.

Artık akıllı alışveriş kampanyalarının ne olduğunu anladınız, o halde ne zaman SSC’lere geçmeniz veya ürünleriniz için yeni SSC’ler oluşturmanız gerektiğini tartışalım.

Dönüşüm sayısı

İşte size profesyonel bir ipucu – Son 30 günde en az 20 dönüşüm elde etmeden akıllı alışveriş kampanyaları başlatmayın.

Akıllı alışveriş kampanyalarının harekete geçmesi için dönüşüm verilerine ihtiyacı vardır. Örneğin, bir süre standart alışveriş kampanyaları yürüttüğünüzde, dönüşüm verileri Google tarafından kaydedilir ve en iyi kitleyi ve onların özelliklerini, ilgi alanlarını derinlemesine analiz eder. Bunları kampanyaları optimize etmek için kullanır. Ve şunu söylemek gerekir ki eğer ürünlerinize güveniyorsanız kesinlikle Google’da alışveriş reklamları veriyor olmalı ve dönüşümleri izlemelisiniz.

Hızlı ve son derece otomatik

Akıllı alışveriş kampanyalarının oluşturulması kolaydır ve aynı zamanda son derece otomatiktir. Anahtar kelime veya negatif anahtar kelime eklemenize bile gerek yoktur. Ürünlerinizle ilgili geçmiş dönüşüm verileriniz varsa, bu ürünler için akıllı alışveriş kampanyaları yürütebilirsiniz.

Başlangıçta Test Et

Akıllı alışveriş kampanyalarını deneme yanılma yöntemi olarak kullanabilirsiniz. Düşük performans gösteren veya hiç dönüştürmeyen belirli bir ürünü test etmek istiyorsanız, bu ürünler için akıllı alışveriş kampanyalarını kullanabilirsiniz.

Özel İpucu: Hem Smart hem de Standard’ı çalıştırın

Evet! Doğru duydunuz, hem akıllı hem de standart kampanyaları aynı anda yürütebiliriz, ancak bu biraz zor. İşte bunun için  bir hack;

Öncelikle akıllı bir alışveriş kampanyasında performans gösteren ürünleri bulmalıyız. Tüm bu ürünleri aldıktan sonra, o ürün için yeni ürün kimliği oluşturarak ilerleyebilir ve aynı veya tam tersi için standart bir alışveriş kampanyası oluşturabiliriz. Bu bizim için işe yarayan kanıtlanmış bir yoldur ve sizin için de işe yarayacağından eminiz.

Pazarlama kampanyalarınızı ölçeklendirmenize yardımcı olacak bir ekibe ihtiyacınız varsa, sohbet etmek için bir zaman ayarlayalım ve işinizi büyütmenize yardımcı olmaya uygun olup olmadığımızı görelim. (Eğitimlerimde bu ve benzer konuları derinlemesine anlatıyorum, eğitimi satın alarak siz de kendi kampanyalarınızı profesyonelce yönetebilirsiniz.)